Historia Klubu Sportowego Bat Sierakowice

Dwadzieścia lat temu Telewizja Polska rozpoczęła transmisję meczy koszykówki zawodowej ligi amerykańskiej NBA. To wpłynęło na ogromne zainteresowanie tą dyscypliną sportu wśród młodych ludzi. W całym kraju zaczęły powstawać drużyny amatorskie. Mecze koszykarskie zaczęto rozgrywać także w Sierakowicach. Inicjatorem sportowego przedsięwzięcia był Stanisław Kałduński.

Rok później Stanisław Kałduński oraz kilku zawodników - Darek Kolka, Rafał Makurat i Leszek Flis wspólnie z właścicielami firmy BAT – Tadeuszem i Andrzejem Bigus podjęli decyzję o utworzeniu sekcji koszykówki i zgłoszeniu jej do rozgrywek w lidze okręgowej seniorów.

zdjecie2 Po pięciu sezonach gry w lidze okręgowej seniorów nastąpiła zmiana trenera. Zespół zaczęła prowadzić trener Magdalena Makurat i w drugim sezonie pracy, tj. roku 1999 zespół wywalczył awans do III ligi.

Po dwóch sezonach w III lidze w 2002 roku Zarząd Klubu zdecydował o wycofaniu zespołu z rozgrywek trzecioligowych i przeniesieniu go ponownie do rozgrywek w Lidze Okręgowej oraz utworzeniu grup młodzieżowych – Młodzików, prowadzonych przez trenera Stanisława Kałduńskiego oraz Kadetów, prowadzonych przez trenera Dariusza Kolka. Obydwa zespoły młodzieżowe uczestniczyły w rozgrywkach Pomorskiej Ligi Koszykówki.

W roku 2005 zespół został zgłoszony do rozgrywek O Wejście do II Ligi. Drużynę wzmocniono dwoma zawodnikami ze stażem I – ligowym: Markiem Urbaniakiem i Łukaszem Nieleszczukiem. Drużynę w pierwszej połowie sezonu prowadził trener Arkadiusz Blok, natomiast w drugiej jego części – Magdalena Makurat i Łukasz Nieleszczuk.

zdjecie3 W sezonie 2006/2007 zespoły KS BAT Sierakowice uczestniczyły w rozgrywkach organizowanych przez POZKosz.: Młodzików, Kadetek, Kadetów i Seniorów – w ligach wojewódzkich.

W rozgrywkach sezonu 2008/2009 Klub Sportowy BAT Sierakowice był reprezentowany przez zespoły: Młodzików ’96, Kadetki ’93, Kadetów ’93 i Seniorów. Trenerami poszczególnych grup byli: Stanisław Kałduński, Joanna Bińkowska, Dariusz Kolka i Adam Ugodowski.

W 2009 roku KS BAT Sierakowice włączył się również w organizację Turnieju Gier i Zabaw sportowych dla dzieci klas III, który to turniej zapoczątkował funkcjonowanie w Gminie Sierakowice Programu upowszechniania koszykówki – KOSZMANIA. Zajęcia były prowadzone w dwóch grupach: dla klas I-II – prowadziła pani Iwona Kulwikowska oraz dla klas III – prowadziła pani Magdalena Makurat.

zdjecie4 W sezonie 2009/2010 zespoły KS BAT Sierakowice uczestniczyły w następujących grupach rozgrywkowych: Kadetki '94 - prowadząca p. Joanna Bińkowska; seniorzy o Wejście do II Ligi - prowadzący p. Dariusz Kolka; dziewczęta rocznik '99 i młodsze występowały w lidze Żaków'98 oraz lidze Zuchów'99 - prowadząca Magdalena Makurat; chłopcy rocznik '99 występowali w lidze Zuchów'99 - prowadzący Adam Ugodowski. Ponadto w treningach uczestniczyły dzieci z klas I-II - prowadząca Wioletta Szulc.

W sezonie 2010/2011, w rozgrywkach prowadzonych przez POZKosz, KS BAT Sierakowice był reprezentowany przez dziewczynki w Lidze Zuchów '00, Żaczków '99 i Młodziczek '98 - prowadząca Magdalena Makurat oraz chłopcy w Lidze Zuchów '00, Żaków '99 oraz seniorzy w Lidze Okręgowej - prowadzący Dariusz Kolka.

W sezonie 2011/2012, w rozgrywkach prowadzonych przez Pomorski Okręgowy Związek Koszykówki w Gdańsku, Klub BAT Sierakowice reprezentują: dziewczynki w Lidze Żaczków '00, Młodziczek '99 i Młodziczek '98 - prowadząca Magdalena Makurat oraz chłopcy w Lidze Żaków '00, Młodzików '99 oraz seniorzy: O wejście do II ligi mężczyzn - prowadzący Dariusz Kolka.